Wiecznie młoda japońska cera

peelingi chemiczne

Na dalekim wschodzie sposób dbania o wygląd diametralnie różnił się od tego, który reprezentowali europejczycy. Na dalekim wschodzie panowało przekonanie, że należy zapobiegać pojawianiu się niedoskonałości. W Europie tendencja była wręcz odwrotna, wpierw stosowano wiele szkodliwych substancji, a następnie maskowano konsekwencje ich użycia, które pojawiały się z wiekiem.

Do wspomnianych metod zapobiegania pojawianiu się np. zmarszczek należy tradycja mycia twarzy przy użyciu mieszanki kilku olejów pochodzenia roślinnego. W zależności od tego, czy nasza skóra jest sucha, tłusta czy możne trądzikowa, zaleca się użycie różnych rodzajów olejków. Są to przede wszystkim olej jojoba i lniany dla cery tłustej, czy awokado lub olejek z pestek granatów dla cery normalnej.

Wszystkie rodzaje olejków mieszane są z olejkiem rycynowym, któremu błędnie przypisuje się uniwersalne zastosowanie. Olej rycynowy faktycznie dobrze radzi sobie z makijażem i ogólnym oczyszczaniem skóry, może jednak ją wysuszać, stąd koniecznie należy go połączyć z innym olejkiem, który ten efekt uboczny zneutralizuje.